foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Rakowicka 10B/4 31-511 Kraków
sekretariat@biurorachunkowe-krakow.pl

Międzynarodowe Świadectwo Szczepień
Dokładna lista szczepień zależy od kraju, do którego się podróżuje - zawsze warto zaszczepić siebie i dziecko na błonicę, tężec, żółtaczkę oraz dur brzuszny. W podróż należy zabrać książeczkę zdrowia dziecka, w której znajdują się informacje
o otrzymanych szczepionkach oraz tzw. żółtą książeczkę czyli międzynarodowe świadectwo szczepień. Wydawane jest ono w punktach szczepień uprawnionych do szczepienia przeciwko żółtej febrze (wykaz poniżej). Najlepiej skontaktować się z lekarzem kilka miesięcy przed wyjazdem - być może koniecznych będzie kilka szczepień, w co najmniej miesięcznym odstępie czasu. Aby to ustalić warto zgłosić się do najbliższego oddziału Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub specjalistycznego Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej działającego w ramach Akademii Medycznej w Gdyni. Specjalistę należy także odwiedzić po powrocie, ponieważ niektóre choroby długo się rozwijają.

Dziecko przed szczepieniem musi być zdrowe, jeśli wcześniej chorowało powinny upłynąć co najmniej dwa tygodnie
od ustąpienia objawów choroby, nim będziemy mogli malca szczepić. Warto także znieczulić dziecko przed szczepieniem. Nam bardzo sprawdza się maść Emla (na receptę, tubka starcza na dwa razy, nakłada się ją na skórę godzinę przed wkłuciem) - ewidentnie widać że szczepienie po tym znieczuleniu mniej boli.

Tu można się zaszczepić przed podróżą:

Dotychczas najlepszymi adresami do wykonania szczepień były Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Niestety sytuacja jak na naszą służbę zdrowia przystało z czasem się skomplikowała. W niektórych województwach przy WSS-E działają Międzynarodowe Punkty Szczepień, a inne województwa się tych punktów pozbyły przerzucając szczepienia na inne jednostki w tym niepubliczną służbę zdrowia.