foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Rakowicka 10B/4 31-511 Kraków
sekretariat@biurorachunkowe-krakow.pl

Otwarte fundusze emerytalne

Otwarte fundusze emerytalne umożliwiają gromadzenie naszych środków pieniężnych na emeryturę w tak zwanym II filarze. Powstały w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku. W Polsce Otwarty Fundusz Emerytalny, to osoba prawna stanowiąca odrębną masę majątkową, zarządzana jak i reprezentowana przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne.

Osoby, które należą do Otwartego Funduszu Emerytalnego, posiadają jednostki rozrachunkowe, które zapisane są na ich indywidualnych rachunkach prowadzonych przez OFE. Ich wartość jest wyceniania każdego dnia roboczego. Wycena odbywa się w oparciu o aktualną wartość rynkową aktywów OFE, a także sumę jednostek rozrachunkowych, które zapisane są na rachunkach prowadzonych przez dane OFE.

Otwarte fundusze emerytalne pobierają dwa rodzaje opłat:
- opłatę za zarządzanie – jest ona pobierana z aktywów funduszu, w wysokości będącej proporcjonalną do zgromadzonych środków. Opłata ta pobierana jest od każdego członka funduszu;
- opłatę od składki – jest ona pobierana w formie potrącenia kwoty ze składek wpłacanych do funduszu. Wysokość potrącanej kwoty określana jest procentowo, nie może jednak przekraczać poziomu 1,75% od każdej wpłacanej składki.
Środki gromadzone w otwartym funduszu emerytalnym podlegają dziedziczeniu bądź nabyciu. Dziedziczenie odbywa się w przypadku śmierci członka funduszu, na rzecz osoby wskazanej przez członka OFE.
Raz w roku każdy członek OFE otrzymuje informację o środkach, które znajdują się na jego koncie, terminach dokonywanych wpłat składek i wypłat transferowych oraz zasadach polityki inwestycyjnej jak i celu inwestycyjnym funduszu.
Każdy członek raz w ciągu kwartału może zmienić fundusz. W ostatnim dniu roboczym lutego, maja, sierpnia i listopada odbywają się przelewy środków pomiędzy funduszami. W dniu gdy przelewane są środki, otwierane jest nowe konto w OFE.