foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Rakowicka 10B/4 31-511 Kraków
sekretariat@biurorachunkowe-krakow.pl

jest to osoba zrzekająca się swoich praw, na rzecz osoby trzeciej. Cedent bywa także określany podmiotem cedującym, tj. podmiotem przekazującym posiadane prawa. Druga osoba uczestnicząca w tego rodzaju zabiegu, nazywana jest cesjonariuszem. To właśnie cesjonariusz przejmuje od cedenta, przysługujące mu uprawnienia. Przedmiotem tej operacji - zwanej cesją - może być zarówno prawo do czegoś, wierzytelność, jak i jej część. Cesja może także dotyczyć wierzytelności, które jeszcze nie istnieją, ale które powstaną w przyszłości. Cedent nie może zrzec się jedynie wierzytelności, zabronionych przez prawo (np. wierzytelności alimentacyjnych).  W momencie dokonywania cesji, cedent traci wszelkie posiadane prawa do wierzytelności, jak również wszelkie prawa z nimi związane (chyba, że umowa stanowi inaczej). Cesjonariusz nie tylko nabywa prawda, ale także bierze na siebie ryzyko z nimi związane (jak np. niewypłacalność dłużnika).

Wierzytelność cesji jest w Polsce regulowana poprzez przepisy Kodeksu Cywilnego. Należy pamiętać, że cesja w żaden sposób nie wpływa na wielkość zobowiązania dłużnika, ani na prawa wynikające z wierzytelności. Zmianie podlega jedynie osoba wierzyciela.

Do popularnych cesji należą: cesja polisy ubezpieczeniowej (dotycząca zakupywanych nieruchomości i pojazdów na kredyt), oraz faktoring (będący rodzajem cesji, mającej na celu poprawienie płynności finansowej wierzyciela). Ponadto warto zauważyć, że umowa cesji nie podlega podatkowi VAT. Jest natomiast objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych.