foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Rakowicka 10B/4 31-511 Kraków
sekretariat@biurorachunkowe-krakow.pl

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne są to jedne z bardziej opłacalnych form inwestowania naszych pieniędzy. Dzielą się na kilka grup różniących się od sobą pewnymi ograniczeniami zapisanymi w statucie. Wyróżniamy więc:

- fundusze akcji – polegają one na inwestowaniu w akcje niezależnie czy na giełdzie są spadki czy też nie. Fundusz ten może przynosić straty jeżeli inwestor nie zmieni jego formy w odpowiednim momencie. Nie możemy oczekiwać by powierzone fundusze były chronione na lokacie w czasie trwania bessy.

- fundusze obligacji – polegają one na inwestowaniu w obligacje. Jest to jedna z bardziej niepewnych opcji, aczkolwiek przynosząca duże zyski.

- fundusze pieniężne, gotówkowe – polegają one na inwestowaniu w bezpieczne instrumenty bankowe, w tym krótkoterminowe obligacje. Zyski w tym przypadku nie są duże, aczkolwiek pewne. Formę tą możemy porównać do lokaty bankowej.

Fundusze inwestycyjne zarabiają na siebie dzięki tzn. opłacie za zarządzanie. Jest to specjalna opłata za zarządzanie wpłaconymi przez nas pieniędzmi zgodnie ze statutem danego funduszu. Gdy na giełdzie panuje spadek koszta związane z obsługą są również pobierane. Mimo iż trwa bessa osoba zarządzająca funduszem zobowiązana jest do ciągłego kupowania akcji. Osoba inwestująca może dokonać sprzedaży bądź zamiany funduszu na bardziej opłacalny by nie być stratnym.

Fundusz czerpie swój zysk pobierając wyżej wspomnianą opłatę za zarządzanie. W przypadku funduszy akcji jest to najczęściej 4 % rocznie od całości zgromadzonego przez fundusz kapitału, a funduszy pieniężnych 1 % rocznie. W przypadku pozostałych funduszy opłata ta nie przekracza 4 %. Fundusz nie może zarabiać więcej aniżeli ma to określone w statucie.

Fundusze inwestycyjne zachęcają potencjalnych Klientów odpowiednio opracowanymi marketingowymi wykresami, które mają nas przekonać, że w długim okresie ich usługi są bardzo atrakcyjne i przynoszą wysokie zyski.