foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Rakowicka 10B/4 31-511 Kraków
sekretariat@biurorachunkowe-krakow.pl

Osoba Bliska Ubezpieczonego

to osoba będąca bardzo w bliskiej relacji z Ubezpieczonym, zgodnie z definicją Kodeksu Cywilne zgodnie z art. 115 § 11 Kodeksu karnego z 1997 r. to krewny w linii prostej, rodzeństwo, małżonek, partner;  inni członkowie rodziny lub osoby będące w podobnych związkach będą uważane za osoby na tyle wzajemnie związane ze sobą, że gdy jedna z nich doznaje krzywdy, druga odczuwa tę krzywdę jakby doznała jej osobiście.

Zadośćuczynienie za krzywdę po śmierci bliskiej nam osoby

Jest to zazwyczaj jednorazowe świadczenie pieniężne, którego celem jest złagodzenie cierpień fizycznych oraz psychicznych najbliższych członków rodziny zmarłego. Mowa tu o szkodzie w postaci straty moralnej, czyli o wszelkich odczuciach samotności, smutku, depresji, utraty motywacji do przezwyciężania codziennych trudności oraz poczuciu krzywdy, jakie towarzyszy bliskim w następstwie tragicznej utraty poszkodowanego.

BARDZO WAŻNE: Zgodnie z orzecznictwem sądów pojęcie „najbliższy członek rodziny” należy rozumieć szeroko i nie ograniczać go wyłącznie do więzów krwi. Podstawowym kryterium, które przesądza o zasadności przyznania zadośćuczynienia jest faktyczny stopień zażyłości oraz bliskości osobistej i gospodarczej, jaka zachodziła pomiędzy zmarłym a najbliższym członkiem rodziny, pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym, wspólne wychowywanie dzieci, a także negatywny wpływ straty osoby bliskiej na samopoczucie i zdrowie uprawnionego.

Okres ubezpieczenia
Umowę ubezpieczenia zawierana jest zazwyczaj na okres 12 miesięcy. Umowa  OWU  może automatycznie przedłużyć umowę ubezpieczeniową o kolejny okres 12-mc,  
to znaczy że ubezpieczenie odnowi się automatycznie. Klauzula taka, ma zastosowanie w większości ubezpieczeń obowiązkowych np (OC).
 Wygaśnięcia umowy ubezpieczenia:
upływ okresu na który zawarto umowę, śmierć lub utrata pełnej zdolności do czynności prawnych ubezpieczającego, oraz likwidacja czy upadłość zakładu ubezpieczeń, abandon – ma zastosowanie w ubezpieczeniach morskich, polega na zrzeczeniu się przez ubezpieczającego na rzecz zakładu ubezpieczeń wszelkich praw do przedmiotu ubezpieczenia np. do zawinionego czy zatopionego statku w zamian za wypłatę odszkodowania równego sumie ubezpieczenia, „odpadnięcie” interesu ubezpieczeniowego – zniszczenie, zużycie, utrata przedmiotu ochrony, wyczerpanie sumy ubezpieczenia lub sumy gwarancyjnej, wykup polisy w ubezpieczeniu na życie, niezapłacenie składki w terminie – w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych - jeśli nie zostanie zapłacona w terminie kwota składki zakład ubezpieczeń ma obowiązek wystosować monit dla ubezpieczonego i wyznaczyć mu 7 dniowy termin na zapłacenie składki, jednocześnie w tym monicie zakład ubezpieczeń zwraca uwagę, że jeśli składka nie zostanie zapłacona to umowa ubezpieczenia wygaśnie. W przypadku ubezpieczeń obowiązkowych nie zapłacenie w terminie składki nie powoduje wygaśnięcia umowy ubezpieczenia. Nie zapłacenie tej składki skutkuje nie zastosowaniem klauzul prolongacyjnej.

Niedoubezpieczenie
Niedoubezpieczenie jest to objęcie ubezpieczeniem tylko pewnej części posiadanego majatku. Niedoubezpieczenie jest  bardzo niekorzystnym dla Ubezpieczającego który sobie tego faktu nie uświadamia. Niedoubezpieczenie ma bowiem skutek  przy szkodach całkowitych np. pożar całego majątku ale i przy częściowych. Dzieje się właśnie tak, że zakłady ubezpieczeń przy wypłacie odszkodowania stosują zasadę proporcji.

Zasada proporcji
Zasada proporcji jest jedną z najważniejszych zasad w ubezpieczeniach majątkowych. Charakterystyczna dla ubezpieczeń od ognia i innych żywiołów, rzadziej występuje w innych rodzajach ubezpieczeń. Uregulowana jest w ogólnych warunkach ubezpieczeń poszczególnych zakładów - jej celem jest wymuszenie na osobie ubezpieczającej się ubezpieczenia całego posiadanego mienia. Chodzi tu o to, że zakład ubezpieczeń aby rozproszyć ryzyko bierze do ubezpieczenia cały majątek, o którym z góry wie, że w 100 % nie powinien spłonąć.

Nadubezpieczenie
Nadubezpieczenie jest to nic innego jak  podanie zakładowi ubezpieczeń wyższej niż rzeczywista cena majątku podlegająca ubezpieczeniu.
Nadubezpieczenie nie jest grozne dla Ubezpieczającego, musimy pamiętać o tym, ze zakład ubezpieczeń nie może wypłaci nam większego odszkodowania  niż zaistniała szkoda. Jeżeli stwierdzimy ze skladka jest większa można zażądać od zakładu ubezpieczeń zmniejszenia sum ubezpieczenia

Ryzyko małych szkód jest o wiele wyższe od wystąpienia jednej szkody totalnej. Sama zasada brzmi tak: odszkodowanie zmniejsza się w takim stosunku, w jakim pozostaje zadeklarowana suma ubezpieczenia do wartości faktycznej mienia.
Z powyższego widać że jeżeli deklarowana suma jest niższa od wartości rzeczywistej współczynnik, o który będzie zmniejszona szkoda będzie zawsze mniejszy od 1 co siłą rzeczy spowoduje zmniejszenie się odszkodowania. Zasada proporcji jest stosowana tylko w przypadku niedoubezpieczenia mienia stąd jeżeli suma deklarowana byłaby wyższa od wartości rzeczywistej wówczas zakład zasady proporcji nie zastosuje.

Odszkodowanie
Odszkodowanie  to świadczenie, jakie należy się poszkodowanemu za wyrządzenie szkody od podmiotu prawa cywilnego.
Ustalenie wysokości odszkodowania
Dla ustalenia wysokości odszkodowania pieniężnego konieczne jest określenie szkody w pieniądzu. Nasuwa się pytanie w oparciu o jakie wartości ma być ustalona szkoda. W rachubę wchodzą 3 mierniki:
-wartość  rynkowa, jako kryterium obiektywne, odwołujące się do cen istniejących
-Wartość  szczególna, tj. taka, jaką dana rzecz przedstawia dla poszkodowanego ze względu np.na szczególny sposób użycia i zawiązki, jakie go łączą z innymi przedmiotami majątku poszkodowanego, np. zniszczenie elementu unikatowej kolekcji
-Wartość emocjonalna, czyli tzw. wartość uczuciowa, jako kryterium subiektywne

Odszkodowanie ma zapewnić poszkodawnemu  uzyskanie dóbr lub usług, koniecznych do zrekompensowania szkody. W przypadku odszkodowania pieniężnego w myśl art. 363 & 2 KC według, którego miarodajne są ceny „ z daty ustalenia odszkodowania” czyli wydania orzeczenia przez właściwy organ państwowy. Od tej reguły dopuszczalne są odstępstwa, jeżeli szczególne okoliczności wymagają przyjęcia cen istniejących w innej chwili art. 363 & 2 a więc w momencie wyrządzenia szkody lub w czasie późniejszym lecz wcześniejszym od chwili wydania orzeczenia. Regułę tą może stosować sąd  tylko wtedy gdy stosowanie reguły ogólnej doprowadziłoby do niepełnego zaspokojenia interesu poszkodowanego lub bezpodstawnego uzyskana przez niego korzyści np. gdy poszkodowany przed wydaniem wyroku naprawił rzecz uszkodzona lub nabył w zamian rzeczy zniszczonej inną rzecz tego samego rodzaju po cenie innej niż w chwili wyrokowania.

Nieszczęśliwy wypadek

Nieszczęśliwy wypadek to  zdarzenie nagłę wywołane przyczyną zewnętrzną, w wyniku którego ubezpieczony, niezależnie od swej woli doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu, rozstroju zdrowia lub zmarł. Nieszczęśliwy wypadek może przydażyć się każdemu z mas i wszędzie.
Ubezpieczenie NNW daje nam poczucie bezpieczeństwa i wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych nie zależnych od nas. Wybierz ubezpieczenie NNW i zapewnij sobie oraz bliskim ochronę ubezpieczniową aby spać spokojnie..

 

nagłe zachorowanie

Nagłe zachorowanie. Jest to stan chorobowy powstały w sposób nagły, wymagający natychmiastowej pomocy medycznej (wymioty, omdlenia, opuchlizna, obrzęki) w tym zawały serca i udary mózgu,

Multiagencja

Co to jest Multiagencja ubezpieczeniowa? To przeważnie pośrednik ubezpieczeniowy wykonujący działalność agencyjną  w interesie klienta oraz wpisany do(rejestru agentów ubezpieczeniowych)

Multiagencja wspópracuje z różnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi np (PZU, TUiR Warta, Ergo Hestia, Uniqa, Allianz, HDI-Asekuracja i InterRisk, a także Polisa Życie i AXA Życie.)

Działalność multiagencyjna opiera się na wykonywaniu "czynności agencyjnych", do których należą m.in.: wykonywanie czynności przygotowawczych zmierzających do zawierania umów ubezpieczenia, zawieranie umów ubezpieczenia oraz uczestnictwo w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie.
ym każdy agent wykonujący czynności agencyjne na rzecz więcej niż jedne

Międzynarodowe Świadectwo Szczepień
Dokładna lista szczepień zależy od kraju, do którego się podróżuje - zawsze warto zaszczepić siebie i dziecko na błonicę, tężec, żółtaczkę oraz dur brzuszny. W podróż należy zabrać książeczkę zdrowia dziecka, w której znajdują się informacje
o otrzymanych szczepionkach oraz tzw. żółtą książeczkę czyli międzynarodowe świadectwo szczepień. Wydawane jest ono w punktach szczepień uprawnionych do szczepienia przeciwko żółtej febrze (wykaz poniżej). Najlepiej skontaktować się z lekarzem kilka miesięcy przed wyjazdem - być może koniecznych będzie kilka szczepień, w co najmniej miesięcznym odstępie czasu. Aby to ustalić warto zgłosić się do najbliższego oddziału Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lub specjalistycznego Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej działającego w ramach Akademii Medycznej w Gdyni. Specjalistę należy także odwiedzić po powrocie, ponieważ niektóre choroby długo się rozwijają.

Dziecko przed szczepieniem musi być zdrowe, jeśli wcześniej chorowało powinny upłynąć co najmniej dwa tygodnie
od ustąpienia objawów choroby, nim będziemy mogli malca szczepić. Warto także znieczulić dziecko przed szczepieniem. Nam bardzo sprawdza się maść Emla (na receptę, tubka starcza na dwa razy, nakłada się ją na skórę godzinę przed wkłuciem) - ewidentnie widać że szczepienie po tym znieczuleniu mniej boli.

Tu można się zaszczepić przed podróżą:

Dotychczas najlepszymi adresami do wykonania szczepień były Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Niestety sytuacja jak na naszą służbę zdrowia przystało z czasem się skomplikowała. W niektórych województwach przy WSS-E działają Międzynarodowe Punkty Szczepień, a inne województwa się tych punktów pozbyły przerzucając szczepienia na inne jednostki w tym niepubliczną służbę zdrowia.

Mienie ruchome i nieruchome
Mieniem mogą być prawa na rzeczach i nieruchomościach. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

Mienie komunalne to własność gminy oraz inne prawa majątkowe należące do gminy, także mienie związków, do których należy dana gmina oraz mienie innych gminnych osób prawnych, w tym przedsiębiorstw.
Mienie w prawie karnym

Mienie publiczne
Kodeks Polski wyróżnia mienie państwowe, to znaczy takie które przysługuje Skarbowi Państwa i innym państwowym osobom prawnym. Obejmuje ono również mienie samorządowe. Można wyodrębnić również mienie użytku publicznego to jest ruchomości, nieruchomości (rzeczy i miejsca), z których wszyscy mają prawo korzystać, takie jak drogi publiczne, rzeki, parki, biblioteki, muzea itp. Mienie to jest regulowane przepisami prawa administracyjnego.
Mienie komunalne

Polskie prawo karne wypracowało system ochrony mienia, ustanawiając w rozdziale „Przestępstwa przeciwko mieniu” Kodeksu karnego różne rodzaje przestępstw przeciwko własności i innym prawom majątkowym. Karane są takie czyny zabronione jak kradzież, rozbój, przywłaszczenie, oszustwo, zniszczenie rzeczy, nielegalny wyrąb drzewa w lesie czy paserstwo.

ubezpieczenie mienia od kradziezy
Ubezpieczenie obejmuje będące w posiadaniu podmiotów prowadzących działalność gospodarczą mienie ruchome mienie będące własnością lub znajdujące się w posiadaniu Ubezpieczającego na podstawie tytułu prawnego, np.:

    środki trwałe,
    środki obrotowe,
    mienie przyjęte od osób trzecich w celu wykonania usługi (naprawy, remontu, przeróbki, czyszczenia, itp.),
    mienie przyjęte do sprzedaży komisowej,
    wartości pieniężne,
    mienie osobiste pracowników Ubezpieczającego.

Ubezpieczenie pozwala uzyskać odszkodowanie za skutki:

    kradzieży z włamaniem,
    rabunku,
    wandalizmu.

mienie pracownicze

Co nalezy poprzez mienie pracownicze należy rozumieć mienie osobiste pracowników zatrudnionych przez Ubezpieczonego, które za jego zgodą może znajdować się w miejscu pracy. Do mienia pracowniczego zaliczyć można takie przedmioty jak:
- odzież,
- obuwie,
- wózki inwalidzkie,
- rowery,
- przedmioty i narzędzia własne pracowników niezbędne do wykonywania pracy.

Przykładem wyłączeń z mienia prywatnego pracowników mogą być:
- dokumenty,
- wartości pieniężne (gotówka, czeki, weksle),
- karty płatnicze (bankomatowe, debetowe, kredytowe),
- przedmioty wartościowe takie jak (aparaty fotograficzne, kamery video, komputery, laptopy, telefony komórkowe) oraz
- pojazdy mechaniczne.