Fundusze zagraniczne
Zagraniczne fundusze to fundusze inwestycyjne, które umożliwiają inwestowanie w obcych walutach na zagranicznych rynkach. Umożliwiają szybką dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego. Zwykle stanowią niewielką część aktywów na szybko rozwijających się rynkach. Wielu z nas decyduje się jednak na ten właśnie typ inwestycji ze względu na to, że ich zróżnicowanie geograficzne pozwala zabezpieczyć nasz kapitał przed okresami, kiedy to na przykład krajowa giełda słabnie. Także w przypadku, gdy waluta złotego osłabia się w stosunku do wiodących walut takich jak euro czy dolar, w które to najczęściej inwestujemy, wybierając fundusze zagraniczne.
Możliwość inwestycji zagranicznych może być korzystna, jednak wiąże się również z pewnym ryzykiem. Przede wszystkim dotyczy ono zmian kursowych. Zmiany kursów walut, mogą w znaczący sposób wpływać na wyniki po przeliczeniu na walutę krajową.
Mimo to, koszty zarządzania są znacznie niższe niż w polskich funduszach inwestycyjnych, choć większość z nich stanowi tradycyjnie, aktywnie zarządzane fundusze.
Dla przeciętnego inwestora problem może stanowić koszt wejścia w taką formę inwestowania. W porównaniu do krajowych funduszy inwestycyjnych, w przypadku tych zagranicznych pierwsza, minimalna wpłata bywa zwykle znacznie wyższa. Nadto konieczne jest uiszczenie opłaty za zakup bądź zdobycie jednostek. Inwestując w zagraniczne fundusze w formie polisy ubezpieczeniowej, pod uwagę trzeba wziąć koszt związany z utrzymaniem całej konstrukcji wieloletniego planu systematycznego oszczędzania.
Fundusze zagraniczne polecane są przede wszystkim inwestorom, którzy posiadają nadwyżkę bądź prowadzą rozliczenia w walutach obcych. Straty z inwestycji krajowych mogą być równoważne z zyskami z inwestycji zagranicznych, ze względu na odmienność funkcjonowania pomiędzy rynkiem krajowym a zagranicznym.